Czy tylko ja chodzę w kółko taka zmęczona i zniechęcona na jakiekolwiek wychodne?!?! coś okropnego... Aż mi głupio, że nie chce mi się nigdzie wychodzić i tak gniję całymi dniami w domu. Wybaczcie mi te opóźnienia ale mam głowę zaprzątniętą poszukiwaniami mieszkania i strasznie dużo czasu temu poświęcam. No ale nie rozczulam się już i lecimy z tygodniami.
Co się dzieje w 11 tygodniu ciąży?
Nastała wiekopomna chwila ---> koniec okresu zarodkowego a początek płodowego. Nasze Maleństwo w tym okresie osiąga już "poważne" wymiary :P A mianowicie około 5 cm (CRL) i wagę 8 gramów. Główka nadal dominuje, ale z czasem się to zmieni. Mózg dziecka pracuje na pełnych obrotach! Co godzina tworzy nawet 15 milionów neuronów, tworzy tkanki mózgu odpowiedzialne za narządy zmysłów. Wszystkie narządy są już wstępnie utworzone, więc teraz następuje ich dalszy rozwój. Maluszek zaczyna się intensywniej poruszać, co nadal nie jest dla nas wyczuwalne. aczkolwiek, niektóre mamy twierdzą, że potrafią wyczuć ruchy, lecz prędzej jest to związane z przemieszczaniem się narządów wewnętrznych niż z ruchami dziecka.
Serduszko przypomina już serce noworodka i jest sprawne. Wątroba podjęła ważną funkcję, jaką jest produkcja krwi płodu, gdzie w późniejszym czasie zajmie się tym szpik kostny. Trzustka wydziela insulinę do krwi a światło jelit pokrywa się błoną śluzową. W 11 tygodniu tworzą się struny głosowe, dziecko potrafi już połykać, wypinać i chować język. Uszy kierują się na "swoje" miejsce a oczka się zamykają i nie otworzą aż do 27 tygodnia. Wytwarzają się również zaczątki wszystkich ząbków mlecznych. W tym czasie u chłopców jądra zaczynają produkcję testosteronu.
Częste oddawanie moczu pewnie Ci towarzyszy? Nic dziwnego, gdyż macica jest już takich rozmiarów, że uciska na pęcherz. Ale pod żadnym pozorem nie zmniejszaj spożycia płynów!! Możesz doprowadzić do odwodnienia. Buzujące hormony mogą prowadzić do odczuwania większej ciepłoty ciała. Czu zauważyłaś coś cudownego, związanego z Twoimi włosami czy paznokciami? Powinny rosnąć szybciej. Ale jest też złą wiadomość, wszystkie włoski, które wyrosły po porodzie tak samo szybko znikną jak się pojawiły :( Piersi będą jeszcze bardziej wrażliwe (ja aż tak bardzo tego nie odczuwam, gdyż Seba wystarczająco je w ciągu dnia wymiętoli chcąc się do nich dostać więc chyba się uodporniłam na ból). Możesz zauważyć zmiany na skórze, będzie bardziej nawilżona bądź bardziej sucha niż zwykle, swędząca, piękąca itd. Zawroty głowy i omdlenia mogą być powodowane przez osłabienie organizmu po wymiotach i na skutek powiększającego się systemu krążenia.
Co się dzieje w 12 tygodniu ciąży?
12 tydzień ciąży to przepisowo ostatni tydzień I trymestru. Jednocześnie ostatni tydzień zwiększonego ryzyka poronienia. Tak więc możemy być już spokojniejsze:) Wchodzimy w najbardziej lubiany przez mamy trymestr. Wszystko mija, wraca spokój i chęć działania.
CRL naszego Maluszka wynosi 6-7 cm i waży 12-18 gramów. Dłonie i stopki mają nawet 1 cm!! Bardzo intensywnie się porusza, ćwiczy niemalże cały czas. Jego zewnętrzne narządy płciowe są już wykształcone. W tym okresie zostaje zakończony rozwój strun głosowych lecz powstają gruczoły wytwarzające ślinę. Powstaje również otwór odbytu. Żebra i kręgi ulegają intensywnemu kostnieniu, a nerki podejmują swoją funkcję wydalniczą i produkują mocz. W związku z rozwijającym się u płodu odruchem połykania pojawiają się pierwsze nieregularne ruchy klatki piersiowej, ruchy nabierania i wypierania wód płodowych oraz ssania. Najciekawsze jest to, że Maleństwo w tym właśnie okresie jest strasznie czułe na bodźce zewnętrzne oraz emocje. Dlatego też, powinnyśmy zapewnić jemu spokój. Dziecko posiada już pięknie rozwiniętą twarz, z zaznaczoną linią nosa i brody. Pomiędzy dwunastym a osiemnastym tygodniem ciąży dochodzi do bardzo intensywnego rozwoju mózgu malca. Dlatego nie spożywamy żadnych substancji, które mogą zakłócić ten proces m.in. alkohol, nikotyna i leki o nieznanym wpływie na płód.
Macica zaczyna wystawać poza spojenie łonowe. Dla pierworódek jest to jeszcze nie widoczne, lecz dla mam, które spodziewają się kolejnego dziecka jest to zauważalne. Tak jak w moim przypadku. Codziennie rano jak się budzę i leżę na plecach to widzę jak w połowie drogi do pępka brzuszek znacznie mi "odstaje". Jak położę rękę to czuję twardą tak jakby kulę w brzuchu. To jest właśnie macica. W dwunastym tygodniu powinno ustępować częste oddawanie moczu i częste uczucie parcia na pęcherz. Zwykle też dolegliwości pierwszego trymestru w pełni już ustępują, a kobieta czuje się znacznie lepiej i ma więcej energii. Jednak może też być odwrotnie, gdyż organizm skupia się na tworzeniu łożyska. Nie ma co walczyć ze zmęczeniem, pamiętajcie dziewczyny, słuchajcie swojego organizmu. Na tym etapie ciąży Wasz nosek może zacząć odczuwać nowe zapachy w dobrze znanych Wam potrawach. SPACERY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU - krótkie, niemęczące, ale jakże ważne. Może nasilić się zgaga (migdały, mleko - pomogą, już wspominałam) oraz zwiększona ilość produkowanej śliny, co może doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust. Dlatego też, musisz myć częściej zęby. Pamiętajcie moje Drogie aby zmienić szczoteczkę na Sensitive. Nasze dziąsła są delikatniejsze niż zwykle.
Opryszczka w ciąży.
Po pierwsze, jeżeli opryszczka to dla Ciebie nowość i nigdy jej nie miałaś a dopiero w ciąży Ci się pojawiła to koniecznie powiedz o tym swojemu ginkowi, gdyż nie wróży to nic dobrego.
Po drugie, jeżeli z opryszczką jesteś zaznajomiona to się nie przejmuj tylko zapytaj czego możesz używać do jej zaleczenia. Ja osobiście jak tylko już poczuję, że coś mnie swędzi od razu przypalam ją SKINNMANem. to jest taki niebieski płyn, który to wypala i wysusza.
Do zakażenia wirusem opryszczki dochodzi drogą kropelkową, poprzez dotyk i na drodze kontaktów seksualnych z zainfekowanymi osobami. Wirus HSV1, wywołujący opryszczkę na ustach, rozprzestrzenia się głównie przez błony śluzowe jamy ustnej i zmienioną chorobowo skórę twarzy (np. w wyniku pocałunku z zakażoną osobą). Już jednorazowe zakażenie opryszczką powoduje, że wirus HSV pozostaje w organizmie na całe życie, nawet jeśli nie występują widoczne objawy choroby. Wirus żyje w uśpieniu i może się uaktywniać za każdym razem, gdy spada odporność organizmu, np. w wyniku przebytych chorób czy zażywanych leków. Pierwotne zakażenie opryszczką w ciąży jest szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Lepiej zatem, jeśli objawy opryszczki w ciąży się ujawnią, wtedy bowiem łatwiej rozpoznać chorobę, podjąć odpowiednie leczenie i uchronić płód przed wewnątrzmacicznym zakażeniem. Zakażenie wirusem HSV jest niebezpieczne dla dziecka i może nawet prowadzić do obumarcia płodu.
Jeszcze raz wybaczcie mi opóźnienia!! w poniedziałek następny tydzień !
Do poczytania Mamuśki!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz